امسال کنفرانس اقیانوس به میزبانی مشترک دولت‌های کنیا و پرتغال (۲۷ ژوئن الی ۱ ژوئیه)، در زمان حساسی برگزار می‌شود؛ چراکه جهان دلمشغول رسیدگی به مشکلات متعدد و ریشه‌دار جوامع است که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا (کووید۱۹)آشکار شده و اکنون نیاز به تغییرات مهم، دگرگونی‌های ساختاری و راه‌حل‌های مشترک دارد. به نظر می رسد کنفرانسی که امسال برگزار می شود، فرصتی مهم برای ارائه راه حل های نوآورانه مبتنی بر دانش مورد نیاز به منظور آغاز فصل جدیدی از اقدامات اقیانوسی جهان باشد.
اقیانوس ها یکی از مخازن اصلی تنوع زیستی در جهان هستند , ۸۰ درصد از حیات سیاره زمین وابستگی شدید به اقیانوس ها دارند. آنها بیش از ۹۰ درصد فضای قابل سکونت روی کره زمین را تشکیل می دهند. حدود ۲۵۰۰۰۰ گونه شناخته شده و بسیاری از گونه های کشف نشده در اقیانوس ها زندگی می کنند. اقیانوس ها و موجودات دریایی برای عملکرد صحیح سیاره ضروری هستند، نیمی از اکسیژنی را که تنفس می کنیم، تأمین می کنند و سالانه تقریباً ۲۶ درصد از انتشار دی اکسید کربن انسانی را جذب می کنند.
لازم به ذکر است حجم قابل توجهی از سکونتگاه های انسانی در نزدیکی سواحل  قرار دارند و توسعه یافته اند: ۳۸٪ از جمعیت جهان در ۱۰۰ کیلومتری، ۴۴٪ در ۱۵۰ کیلومتری، ۵۰٪ در ۲۰۰ کیلومتری و ۶۷٪ در ۴۰۰ کیلومتری ساحل ها زندگی می کنند. حدود ۶۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان از اقیانوس ها و مناطق ساحلی واقع در ۱۰۰ کیلومتری خط ساحلی به دست می آید. این مناطق که تراکم جمعیت آنها ۲٫۶ برابر بیشتر از سطح داخلی است، به طور مستقیم یا غیرمستقیم از کالاها و خدمات ارائه شده توسط اکوسیستم های دریایی بهره می برند که به ریشه کنی فقر، رشد اقتصادی پایدار، امنیت غذایی، معیشت پایدار و کار فراگیر کمک می نماید.
کنفرانس اقیانوس، فرصتی فوق‌العاده برای تقویت اراده سیاسی و نیز فراهم نمودن شرایط مناسب اجرا در همه سطوح می باشد به طوری که همه ذینفعان را شامل شده و آینده یک تنوع زیستی دریایی سالم پشتوانه رفاه جامعه را محقق می نماید. بر اساس اصول توسعه پایدار، ما باید حق نسل های آینده را برای به ارث بردن یک سیاره سالم و بهره مندی از مزایای اقتصادی، فرهنگی و معنوی یک اقیانوس سالم به رسمیت بشناسیم.

 

منبع: گزارشات سازمان ملل متحد