کال جنی در شهرستان طبس، اطراف روستای ازمیغان و در امتداد خروجی قناتی که در نزدیکی آن قرار دارد واقع شده است. در زبان محلی، کال به دره یا مسیری گفته می شود که معمولا در اثر سیلاب یا جریان آب ایجاد می شود. نقش و نگارهای روی دیواره‌های بلند به ما می‌گویند که این دره نیز در طول هزاران سال و در اثر فرسایش و حضور سیلاب به وجود آمده است. شاید در روزگارانی رودخانه‌ای خروشان از اینجا گذر می‌کرده است.

از آنجایی که این کال وهم انگیز خالی از سکنه است، به نام دره جن ها معروف شده به طوری که اگر تنها به آن جا سفر کنید، خوف و وحشت را احساس خواهید کرد. البته ساکنان روستاهای اطراف نیز از قدیم الایام این محل را ترسناک و محل حضور جن‌ها می‌دانسته‌اند.

وجود تونل‌ها و خانه‌هایی به نام خانه گبرها در دل دیواره‌ها که برای سکنی زرتشتیان زمان خود ساخته شده است از دیگر جذابیت‌های این دره است. ساخت این تونل‌ها و حفرها احتمالا به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دامنه جداره‌های این دره قرار گرفته‌اند.

مسیر دسترسی به این حفره‌ها بسیار دشوار است. در مسیر این حفره‌ها تونل‌هایی دیده می‌شد که احتمالا راه‌های ارتباطی آن‌ها با هم بوده است.