جزیره کیش یکی از جزیره‌های خلیج فارس و از توابع بخش کیش، شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران است. این جزیره بیضی‌ شکل در ۱۲کیلومتری کرانه شیبکوه قرار دارد.

کیش دارای طبیعت زیبا و منحصربه فردی است و صخره های مرجانی یکی از اصلی ترین جاذبه ها برای سفر به این جزیره است اما متاسفانه این صخره های مرجانی به دلایلی رنگ خود را از دست داده اند. سفیدشدگی مرجان به دلیل افزایش دمای آب است. با بالارفتن دمای آب مرجان ها دچار نوعی آلودگی دمایی شده و توانایی خود را برای دفع رسوبات از دست می دهند لذا جلبک های رنگی ساکن بر روی مرجان ها دچار مردگی شده و رنگ مرجان ها سفید می شود.

مهمترین راه حل ارائه شده این است که باید فعالیت های گردشگری در مناطق مرجانی آسیب دیده به کمترین میزان کاهش یابد تا طبیعت همانند سالیان گذشته بدون دخالت انسان فرصت احیا پیدا کند.

اکوسیستم های مرجانی خلیج فارس مکانی برای تغذیه و تخم گذاری بسیاری از گونه های دریایی اعم از بی مهرگان و مهره داران است. تنوع زیستی در این اکوسیستم ها بسیار غنی است و با توجه به اهمیت بالای این اکوسیستم ها در حفظ تنوع زیستی و از طرفی شکننده بودن آنها در برابر عوامل مخرب و آلاینده زیست محیطی و نیز ازآنجا که مدت زمان بسیار زیاد و گاه حتی صدها سال برای ایجاد پولیپ های مرجانی زمان لازم است، حفاظت از آنها از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردار است؛ در واقع مانند بسیاری از دیگر بحران های زیست محیطی که دخالت های نابجای انسان از عوامل موثرآن است، از بین رفتن صخره های مرجانی به دلیل فعالیت های مخرب انسانی، مانند آلودگی حاصل از ترکیبات نفتی و روغنی، پساب های آلوده کشاورزی و صنعتی، گرم شدن جهانی، بهره برداری بیرویه و فعالیت های مخرب توریسم، به یک بحران مهم برای اکوسیستم کیش تبدیل شده است.

این جزیره با تعداد بیش از یک میلیون گردشگر در سال، یکی از قطب های گردشگری حائز اهمیت ایران است. تنوع زیستی و جاذبه های طبیعی فرصت مناسبی را برای بازدید کنندگان بوجود آورده که فارغ از شلوغی بازار به دیدار دریا و چشم انداز های زیبای طبیعت اطراف بیایند و در طول اقامت خود در جزیره کیش از این منطقه که دارای ساحلی بسیار زلال و شفاف می باشد دیدن کنند.

به دلیل اهمیت زیست محیطی صخره های مرجانی، سومین سال پیاپی است که این مسئله مورد توجه قرار گرفته و سال ۲۰۱۸ نیز توسط جامعه بین الملل به سال بین المللی صخره های مرجانی نامگذاری شده است. در واقع یکی از مهمترین دلایل اتخاذ چنین تصمیمی کاهش و تخریب این میراث طبیعی است که بنا به دلایل مختلف از جمله تغییرات آب و هوایی اتفاق افتاده است.