درباره ویروس؟

کرونا COVID-19 یک بیماری واگیردار جدید است که اولین موارد مبتلا به آن در شهر ووهان چین و در دسامبر ۲۰۱۹ کشف شد. مصادیق تجربه شده تا کنون نشان می دهد که بین ۱ الی ۱۴ روز طول می کشد که علام ویروس در شخص مبتلا شده خود را نشان دهد، اما بیشترین موارد ثبت شده ۵ روز می باشد.

 

شایع ترین علایم ویروس وقتی شخص مبتلا می شود؟

شایع ترین علایم ویروس کرونا COVID-19، تب، خستگی، سرفه خشک  و در موارد حاد، تنگی نفس می باشد.

 

آمار مرگ و میر؟

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بدون اینکه نیاز به درمان خاصی داشته باشند، بهبود می یابند. از هر ۶ نفر مبتلا، فقط یک نفر علایم حاد مثل تنگی نفس از خود نشان می دهد و تاکنون تنها ۲درصد مبتلایان، جان خود را از دست داده اند.

 

چگونه مبتلا می شویم؟

کرونا COVID-19 می تواند از شخصی به شخص دیگر و توسط قطرات تنفسی، وقتی فرد سرفه یا عطسه می کند منتقل شود. این ویروس فقط از طریق چشم، بینی و دهان منتقل  می شود.

برخلاف برخی ادعاهای منتشر شده، مطالعات انجام شده تاکنون بیشتر نمایانگر آن است که ویروس از راه هوا منتقل نمی شود.

 

ابتلا به ویروس کرونا COVID-19 چقدر احتمال دارد؟

خطر ابتلا به  کرونا به جایی که شما زندگی می کنید یا اخیراً سفر کرده اید بستگی دارد، در صورتی که اقدامات پیشگیرانه را رعایت نکرده باشید. طبیعی است در مناطقی که COVID-19 شایع تر است، احتمال انتقال ویروس به دیگر اشخاص نیز بیشتر می شود.

 

کدام گروه ها در معرض ابتلا به نوع حاد کورونا  COVID-19 هستند؟

بر اساس مصادیق ثبت شده تاکنون، به نظر می رسد افراد مسن و افرادی که از بیماری های دیگر رنج می برند (مانند فشار خون بالا، دیابت یا بیماری های قلبی) بیشتر از سایرین در معرض نوع حاد این ویروس قرار دارند.

 

آیا پوشش ماسک  برای محافظت از خود لازم است؟

افرادی که علائم تنفسی مانند سرفه ندارند ، نیازی به پوشیدن ماسک نیز ندارند. سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک را فقط به افرادی که علائم کرونا COVID-19 دارند و به کسانی که از بیماران مبتلا و مشکوک مراقبت می کند، توصیه می کند. پوشیدن ماسک برای کارکنان و کادر پزشکی و افراد مراقبت بیمار (در خانه یا یک مرکز درمانی) ضروری است.

 

آیا حیوان خانگی می تواند کرونا COVID-19 را به سرپرست خود منتقل کند؟

خیر، تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر اینکه حیوانات اهلی یا خانگی مانند سگ و گربه بتوانند به ویروس COVID-19 آلوده شده و یا شیوع آن را گسترش دهند، وجود ندارد.

 

ویروس چه مدت روی سطوح زنده می ماند؟

هنوز مشخص نیست که ویروس COVID-19 تا چه اندازه روی سطوح زنده می ماند، اما به نظر می رسد مانند سایر کورو ویروسها رفتار می کند. مطالعات (و اطلاعات اولیه در مورد COVID-19) نشان می دهد که کورو ویروس ها می توانند به مدت چند ساعت تا چند روز روی سطوح زنده بمانند و این مسئله ممکن است به پارامترهای مختلف چون نوع سطح، دما یا رطوبت محیط، بستگی داشته باشد.

 

راه های پیشگیری؟

بهترین راه پیشگیری توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی، این است که دستان خود را به طور مکرر و کاملاً با محلول هیدروالکلی یا با آب و صابون بشویید به خصوص وقتی که سطوح و اجسام مختلف را لمس می کنید که احتمال می رود آلوده به ویروس باشند.

از افرادی که سرفه می کنند یا عطسه می کنند ، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید. دست ها در تماس با بسیاری از سطوح هستند که ممکن است به ویروس آلوده شوند. اگر چشم ، بینی یا دهان را لمس کنید ، ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما بیمار شوید.

حتماً قوانین بهداشت تنفسی را رعایت نمایید. در صورت سرفه یا عطسه ، دهان و بینی را با خلال آرنج یا با دستمال بپوشانید و بلافاصله دستمال را در سطل زباله بیندازید.

آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری یا درمان COVID-19 مؤثر نیستند.

منبع: سازمان بهداشت جهانی    www.who.int

مطالعه جدیدترین گزارشات سازمان بهداشت جهانی درباره ویروسCOVID-19