لاک ‌پشت های پوزه عقابی جزیره کیش در اوایل فصل بهار تخم‌گذاری می‌کنند. اکنون پس از گذشت دو ماه از تخم‌گذاری، لاک ‌پشت‌های متولدشده زندگی جدیدشان را در آب‌های خلیج‌فارس آغاز خواهند کرد.

لاک‌پشت‌ پوزه عقابی، خزنده‌ای همه‌چیز خوار هست که حدود ۴۰ تا ۵۰ سال عمر می‌کند و اکثر عمر خود را در آب‌های اقیانوس می‌گذراند. همانطور که از اسمش پیداست، این لاک پشت ظاهری متفاوت‌تر از سایر لاک‌پشت‌ها دارد. لک زیبای لاک‌پشت پوزه عقابی موجب شکار بی‌رویه آن و قرارگیری‌اش در خطر انقراض شده است.

این گونه منحصر به فرد در جنوب ایران بیشتر از هرجای دیگر دنیا یافت می‌شود، اما متاسفانه نه در ایران و نه در هیچ‌ جای دیگر، شرایط بقای مطلوبی ندارد و در لیست قرمز (شدیدا در خطر انقراض) اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت IUCN قرار گرفته است.

متاسفانه عوامل انسانی نظیر تجارت لاک‌پشت در صنایع زینتی، بهره برداری بی رویه از تخم و گوشت آن به دلیل ارزش غذایی و کاربردهای پزشکی و تخریب زیستگاه به وسیله حفاری نفت و عوامل دیگر، از جمله فاکتورهایی هستند که این لاک‌پشت‌ها را در معرض انقراض قرار می‌دهد.

لاک پشت پوزه عقابی از گونه های در خطر انقراض است که چون ایران از زیستگاه های او محسوب می شود، مشمول بند (ت) ماده ۳ قانون شکار وصید، و مصوبه شماره ۱۶۸ مورخ ۳/۶/۷۸ شورای عالی حفاظت محیط زیست، بوده و شکار آن به هر طریق ممنوع است.

مشخصات عمومی گونه
نام علمی: Eretmochelys imbricate
نوع رژیم: همه‌ چیز‌خوار؛
میانگین طول عمر: ۳۰ الی۵۰ سال؛
میانگین وزن: ۸۰ کیلوگرم؛
میانگین اندازه: یک متر؛
محل زندگی: خلیج فارس، اقیانوس آرام، اقیانوس هند و اقیانوس اطلس؛